Jdi na obsah Jdi na menu
 


2025 Společnost zeměpisná

1. 1. 2025

/historie, současnost - treky, potápění, vodáci, cyklocestování, balonáři, jeskyňáři/

_________________________________________________________________________________________

 

     V průběhu tohoto roku vzpomeneme kulatá výročí založení brněnských T.O. :

 

80 let 

1945 - 19.3. Bouřliváci

Od roku 1942 se dávala dohromady parta hochů ze Starého Brna, Nejprve si říkali Racek, později Bobří družina. Z těchto kamarádů se v r. 1945 vytvořila osada Bouřliváci. Členové: šerif Jenda Tinzl, Arnošt Straka-Robin Zrzek, Alin Brázda, Zbyněk Zbytovský- Majek, Mirek Zatočil, Oldřich a Laďa Kouřilové. Mirek Jatel - Basa Vilém, Ervín Hladký. Vzorem jim byla osada Dravci. V roce 1947 došlo ke spojení těchto dvou osad, čímž se utvořil velký mandolinový soubor, který v následujících létech pravidelně vystupoval v rozhlase a ze kterého v roce 1952 vznikli Brněnští Kocouři. Kamarád Jenda Tinzl v r. 2006 vedl kytaromandolinový soubor Old Boys Brno.

1945 - 13.11. Pavouk

Osada byla založena v roce 1946, zakládajícími členy byli šerif Jehla, Ferry, Boris, Macek, Olin, Roztrhanec a Bernášek. V roce 1951 se k osadě připojili kamarádi Pepek Berger, Cucek, Zdeněk Handl, Milan Hájek, Tabik, Cvrček, a později Lazar, Pavel Weis, Pisklón, Ruda Ryšavý, Zdenál Kolomazník, Bony, Blikšón, Ušaté Žanek, Bohóšek, Jácha, Pátrač a Jura Cancák. V osadě se utvořil pěvecký sbor, o jehož velmi dobrou úroveň se zasloužil Tabik.

V roce 1958 se začala stavět na Bílém Potoce pod Radoškovem (1. camp) osadní chata, a v roce 1965 staví svoje chaty na Svratce u Veverské Bitýšky (2. camp zvaný Měsíční údolí) osadníci Bohóšek a Macek. V roce 1996 oslavila osada 50. výročí.

V roce 1997 odchází na nejdelší vandr Zdeněk Jehla Svoboda, šerif ...

1945 - Nigger Boys

1945 - 24.6. Svaz brněnských osad

V srpnu roku 1945 byl založen Svaz brněnských osad - SBO. Sdružoval kolem čtyřiceti osad založených v předválečných a válečných letech.

Počátkem 50. let však už činnost SBO začínala ustávat. Mnoho svazových osad se rozpadlo a zůstali z nich jen jednotliví kamarádi, kteří se potom v šedesátých a na počátku 70. let scházeli vždy v listopadu na severovýchodním okraji Brna v údolí Říčky v lesní krčmě zvané Muchova bouda. Byly to vlastně potlachové sleziny osady Rowers, jedné z mála svazových osad, jejíž členové se nerozešli a která v další trampské generaci žije až do dnešních dnů. Těmto slezinám se postupem času začalo říkat sleziny starých pardů a kamarádi na nich jednou za rok prožívali družný trampský večer spojený se soutěžemi ve zpěvu jednotlivců a dvojic. Za všechny, se kterými jsme si v šeru listopadových večerů u Mušky podávali ruce bych chtěl jmenovat Fouska z osady Nigger Boys, Milana, Radka, Jordána a Čerta z osady Rowers, Peteca z osady Lutnaři, Anýzka z osady Silver Star, Rolfa s Martou z osady Kačeři, Gandyho s Inkou z osady Arkansas, Blahoša z osady Vodáci, Žanka z Gavaně, Ajdama z osady Vavasatch a jeho nerozlučného kamaráda Hajnry Asbesťáka.

SPB za svého trvání sdružoval přes 40 osad. ...

V padesátých létech činnost svazu ustávala, od r. 1949 se nekonaly volby výboru ani šerifa, zbylé osady se scházely v kavárně Legii, pak U Gregora na Zelném rynku a následně na "Rybníčku " V šedesátých létech byla tato restaurace zrušena a společné sleziny nebyly obnoveny. Šedesátá léta znamenala mimo jiné i nástup nové generace - SO Zlaté údolí a STO Monsun - Monsun dokonce obnovil vydávání Tuláka. V květnu 1968 byl z této nové generace znovuzaložen nový SBO, a STO Monsun se staly jeho součástí.

Sleziny starých pardů se později od roku 1982 konaly na ranči osady Rowers v Radoškově u Velké Bíteše. Na této slezině, v listopadu roku 1987, vyslovil šerif osady Rowers kamarád Milan myšlenku, aby se kamarádi ze starých brněnských osad scházeli každý měsíc a ne jen jednou do roka.

 

V trampské hospodě "U Špinafca" v Brně Židenicích se potom sešli Milan (T.O. Rowers), Lajfec, Olin a Franta (T.O. Komáři), Gandy (T.O. Arkansas), Fousek (T.O. Nigger Boys) a Petec (T.O. Lutnaři), aby se domluvili, jak všechny tyto kamarády zase spojit dohromady. Těchto sedm kamarádů se tak stalo zakládajícími členy brněnského Senior Clubu, později nazvaného Old Boys Brno a na vlajce Old Boysu je symbolizuje sedm bílých hvězd. Ale to už je jiná historie....

kamarád Jura Cancák Historie SVAZU BRNĚNSKYCH OSAD.


Někteří autoři hovoří o znovuzaložení SBO v roce 1967 ...

 

 

70 let 

1955 - HAPPY HOBO

1965 - HUSEKAM

Zakládající členové: Petr Dědek Caha, Slávek Steve Ondra, Tomáš Tom Hanžl, Milan Čudy Trnka, František Grizly Klíma a Karel Johny Sokáč.

Osada je vlastně volným sdružením zbylých členů osad Hurikán, Sekvoj a Černý Kamzík ...

60 let 

1965 - KONDOR

Osadu založili Kondorek, Zdenál a Vincek.- Od roku 1970 Pedro, Bábel, Bača a Cyri
 

1965 - TARANTULE

1965 - ZLATÝ PAVOUK

1965 -ZLATÁ PODKOVA

1965 - TULAČKY

1965 - ÚDOLÍ KLONDIKE

 

 

 

______________________________________________________________________________________________

           Individuální příprava na budoucí treky  pod heslem:

                            "I cesta může být cílem"

 

     "Být na cestě" znamená spojit vjedno typ poutníka s vizí cíle a pocestného, který jako cíl vidí cestu samu a neváhá kdykoliv zastavit, aby se podivoval všemu, co potkává. Jen tak se potom může dobírat odpovědi na otázky proč jsem tady a co můžu předat dál.“

_____________________________________________________________________________________________

 

tradiční lednová vzpomínka na  Zdeňka "Pegina" Pergla,  legendární postavu     

  údolí Oslavky a návštěva místa na vodopádech pod Vlčím kopcem, kde jsme stavěli svůj první srub, 

- 20. 01. 2025 - vzpomínkový trek - na  Bibina do "Rajhradské obory",

- 23. 01. 2025 - vzpomínkové setkání: - SC,

                     -  23. 01. 1999 Jaroslav Foglar,

                     -  23. 01.  2020 "Tom", 

- 25. + 26. 01. 2025 - zimní táboření Dechťárna - Helvíkov, 

11.02.1905 - 01. 07. 1981 - Zdeněk Burian, - SC,

- † 17. 02. 1952 - Jiří Hynek – Max,

- 11. 03. 2025 - vzpomínka na "Kinga" a "Toma" - Rakovecké údolí, clubík,

19. 03. 2025 - expediční kamera:

Expediční kamera není jen o sportovních výkonech na plátně a humoru, ale šíří i hluboké myšlenky. 

      „Festival nám klade plno otázek, na které si můžeme během promítání odpovědět! Kam až můžeme na lodi doplout? Kam až můžeme vylézt? Kde jsou naše hranice?“                                                         Nejen to jsou otázky, které si bude po shlédnutí Expediční kamery klást nejeden divák. Věříme, že každý z vás si najde to své a třeba se i inspiruje pro napsání vlastního příběhu: 

  Nezmapovaný Gabon, Kupředu, Sedm 7 sedm, Dvě celá čtyři, Pomalý jízdní pruh, Devět kol, Bikerafting slzou Evropy,   

- 23. 03. 2025 - vzpomínka na "Bobka" - Chlébské, clubík,

-26. + 27. 04.  2025 - jarní sraz Lesní Moudrosti na Radkově tábořišti u Strážku,

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                   ___________________________________________________________________________________________

 

V roce 2025 na Hedvábné stezce představíme 100 velkých žijících českých dobrodruhů 10 největších dobrodruhů roku 2025 slavnostně vyhlásíme na Festivalu OBZORY.

Kdo je dobrodruh?

Cestovatelé, horolezci, námořníci, polárníci, extrémní stopaři, ultraběžci, vodáci, vědci a další zajímaví muži a ženy, kteří podnikají odvážné věci ve všech možných částech světa.          Dobrodruh se pouští do neobvyklých, riskantních nebo neprozkoumaných situací a aktivit. Hledá nové výzvy, zážitky a neznámé cesty. Motivací může být touha po objevování, překonávání vlastních hranic, adrenalinu, konání dobra nebo prostě zvědavost.                
Seznam postupně rozšiřujeme, abychom se dostali na stovku.                                 

1. Cestovatelé po Asii

Marek Slobodník – je známý svými dobrodružnými expedicemi na historických motocyklech. Má za sebou hned několik výprav a v posledních letech projel například Afriku od severu k jihu na motocyklech Jawa Pionýr, napříč Indonésií projel na motocyklu Royal Enfield a jeho poslední cesta vedla trojkolkou pdo Mongolska. ​

Svaťa Turista Kreidl – dobrodružná cesta z Brna až … kam? Sólo přestopování Afghánistánu, bez spěchu a průvodce, řadí Svaťu spolehlivě mezi 100 velkých českých žijících dobdrodruhů                      

2. Cestovatelé po Americe

  • Mirek Haluza – organizátor expedic a zároveň i producent expedičních filmů, které natáčí u tradičních domorodých kmenů v odlehlých částech rovníkových džunglí. Posledním snímkem je film Javari.
  • Tripaři na stopu – Adam Novák a David Švob podnikli šamanskou cestu Jižní Amerikou, kde se učili od místních šamanů o amazonské medicíně.
  • Zbyněk Vintr – Ujel bezmála 200 000 km na kole po 96 zemích na šesti kontinentech. Jeho poslední stopy vedly divočinou Jižní a Střední Ameriky a křížem krážem západní částí USA.

3. Cestovatelé po Africe

  • Tadeáš Šíma – je známý svými dálkovými cyklistickými expedicemi. Na kole projel Střední Ameriku, Arabský poloostrov, i Afriku. V květnu vyráží do Kapského Města, kde zakončil svou cestu v roce 2018 a pojede na sever po východní části Afriky. Třeba snad až do Prachatic! Kromě kola je jeho zálibou ochrana přírody, především v jeho milované Africe.
  • Arthur Sniegon – ve střední Africe, aktuálně zejména v Kongu, se dlouhodobě věnuje ochraně slonů, pronásledování pytláků a boji s větrnými mlýny

4. Horolezci

(Nehodnotíme jen ani hlavně sportovní výkon, ale spíše dobrodružný, objevitelský prvek horolezcké výpravy)

  • Radek Jaroš – první Čech, který zdolal všech 14 osmitisícovek (Korunu Himaláje) bez použití kyslíkového přístroje. Nyní se zaměřuje na projekt s názvem „Nejizolovanější hory světa„.
  • Mára Holeček – je známý svým odhodláním a schopností překonávat extrémní podmínky. Podnikl několik prvovýstupů náročných cest v alpském stylu na významné světové vrcholy.
  • Radoslav „Radar“ Groh – patří k současné špičce českého horolezectví. Má za sebou několik prvovýstupů: s Jindřichem Hudečkem podnikl první český zimní prvovýstup na Fitz Roy v Patagonii (2016), s Márou Holečkem vystoupil prvovýstupem na peruánskou horu Huandoy, který na počest výročí 50 let od tragédie československé expedice Peru 1970 nazvali „Boys 1970“ (2019), o dva roky později společně podnikli také výstup na sedmitisícovku Baruntse (2021). Se Zdeňkem Hákem a Jaroslavem Bánským vystoupili prvovýstupem na nejvyšší dosud nezdolanou horu světa Muchu Chhish (2024).
  • Zdeněk „Háček“ Hák – díky několika prvovýstupům získal hned 2 významná ocenění v podobě Zlatého cepínu. V roce 2024 vystoupil s Jaroslavem Bánským a Radoslavem Grohem prvovýstupem na nejvyšší dosud nezdolanou horu světa Muchu Chhish (2024).
  • Jaroslav Bánský – Kromě mnoha dalších horolezckých expedic se Zdeňkem Hákem a Radoslavem Grohem vystoupili prvovýstupem na nejvyšší dosud nezdolanou horu světa Muchu Chhish (2024).

5. Dálkoví trekaři

  • Ivan Mitrus – prošel 7000 km pěšky přes Chile! První půlku sám, od pouští až na konec světa.
  • Jakub Šolc – Kubovo srdce tluče pro dálkové treky. Jak sám říká, na treku cítí, že skutečně žije! Má za sebou řadu vyhlášených evropských dálkových tras, jako např. třikrát přešel Pyreneje – po GR11, po HRP a po vlastní trase, balkánskou Via Dinaricu, švédský Kungsleden, korsickou GR20, GR5 přes francouzské Alpy, nebo velkou část Via Alpiny.
  • Vagabundi na cestách – pěšky z Bali až domů, wow!
  • Alča a Mája z Aawesome – za poslední roky absolvovaly několik významných tras v Severní a Jižní Americe. Prošly třeba Pacifickou hřebenovku, nebo Pacifickou severozápadní stezku (PNT) – 2 000 kilometrů dlouhou trasu vedoucí náročným horským terénem a divokou přírodou. Pro rok 2025 mají další úžasný plán.
  • Pavlína Adam – jako první Češka úspěšně absolvovala Great Himalaya Trail – jednu z nejnáročnějších dálkových tras na světě.
  • Viktorka Rys – věnuje se zejména sólovým dálkovým horským přechodům s důrazem na off-trailové trasy. Má za sebou  dvojnásobný přechod karpatského oblouku s cílem v Banátu, přechod balkánských hor s cílem v Istanbulu a přechod Kavkazu od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbájdžánu.
  • Martina Merisi a Michaela Hrdá – v roce 2024 společně samy přešly Pamír Trail, 1300 km v Tádžikistánu.

6. Vodáci

  • David „Vory“ Sodomka – český kajakář a fotograf specializující se na divokou vodu. Pádluje více než 15 let a aktuálně se řadí mezi nejlepší české i světové expediční kajakáře. Jeho poslední zajímavé expedice byly do Grónska a na Špicberky. S mezinárodním týmem se vydal do Gabonu na prvosjezd řeky Ivindo, a má za sebou taky několikanásobný sjezd nejtěžších kaňonů řeky Indus v Pákistánu.
  • Eda Skalický – společně Davidem Sodomkou a mezinárodním týmem podnikli expedici na řece Enguri, kterou sjeli od pramene u ledovce až do přehrady pod horama, některé části řeky byly prvosjezdy.
  • Petr Kašpar, Pavel Paloncý, Markéta Peggy Marvanová a Tomáš Matera – podnikli expedici na řeky Dintchyia a Omo v západní Etiopii, kde Petr zkoušel štěstí už v dřívějších letech. Pokus o splutí řeky Dintchyia nakonec překazily vysoké vodní stavy, ale splutí řeky Omo se podařilo v naplánovaném rozsahu.
  • Monika Klemšová – paddleboardistka, která se specializuje na dlouhé výpravy po klidnějších vodách. Od roku 2018 se paddleboardingu věnuje intenzivně. Podnikla několik výprav do Kanady, nebo Skandinávie. O svých výpravách napsala knihu Na paddleboardu za snem. Rozhovor s Monikou si můžete přečíst na vodáckém webu. 
  • Honza „Rotťák“ Rott – patří k průkopníkům paddleboardingu v České republice. Jeho specializací je jízda na hodně divoké vodě (až do obtížnosti WW IV). Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří paddleboardové splutí kaňonu řeky Tary nebo paddleboarding na řekách v Chile.
  • Jiří „Choroš“ Hron a Zdeněk „Pašík“ Herzán – i přestože nejsou žádnými juniory, spíš naopak, tak se pravidelně věnují vodákým maratonům po celém Evropě a pravidelně jezdí také na objevné vodácké výpravy na Sumatru. V loňském roce ovšem předvedli „majstrštyk“, když absolvovali 5 denní vodácký maraton Loire 725 na francouzské řece Loiře. Jedná se o nejdelší vodácký závod v Evropě a jeden z nejdelších na světě, jehož trasa měří 725 km.
  • Robert Kazík – Robert je na české scéně vodáckých expedic pojmem už od devadesátých let. Na kontě má nespočet expedic skoro na všech kontinentech. Každoročně splouvá Grand Canyon řeky Colorado, každoročně objevuje řeky v Kanadě a k tomu občas přidá i něco dalšího. V letošním roce by rád na sever Kanady na velmi dlouhou expedici ve velmi odlehlém koutě světa.
  • Jan „Chobotnice“ Bašta – se v létě 2025 chystá na závod Yukon River Quest – jeden z nejdelších vodáckých závodů světa, který už zkusil vloni, ale kvůli lesním požárům musel být závod předčasně ukončen. Tenhle chlapík se našel v pádlování dlouhých štrek a taky ve stavbě dřevěných lodí a pádel.
  • Ondra Nikl – od devadesátých let se pohybuje na moři jako instruktor seakayakingu. Na kontě má mnoho zajímavých expedi, kterým bezesporu vévodí výpravy do Grónska, na Špisberky či na Faerské ostrovy. V letošním roce by rád podniknul expedici do Grónska.

7. Polárníci

  • Petr Horký – v roce 2021 se mu podařilo dosáhnout jižního pólu, kde stanul poslední den v roce a krásně tak oslavil Silvestr. Má za sebou také třeba přechod Grónska, putování Sibiří a první zimní přechod mongolského jezera Khovsghol.
  • Jiří „Lichťák“ Lichteneger a Milada „Mili“ Vaňkátová– dobrodruzi a polárníci, specializující se na expedice v extrémních podmínkách, zejména v arktických oblastech. Společně tvoří duo známé jako JiMi. Jejich poslední velkou výpravou byla trasa dlouhá 430 km za polárním kruhem na pomezí Finska, Norska a Švédska.

8. Stopaři

  • Šebestián Bok – ve 20 letech podnikl autostopovou cestu dlouhou 13 000 km přes Írácký Kurdistán, Uzbekistán, Tádžikistán a Turecko. Další podobné akce následovaly a jiné jsou v plánu

9. Ultraběžci

(Nehodnotíme jen ani hlavně sportovní výkon, ale spíše dobrodružný prvek výpravy)

  • Jan Francke – v roce 2024 se zúčastnil (opět) Iditarod Trail Invitational na Aljašce, kde absolvoval 1 700 km dlouhou trasu v extrémních podmínkách, včetně teplot pod -45 °C
  • Marek Navrátil – v roce 2024 se zúčastnil Ultra Gobi 400, což je 398 km dlouhý závod v čínské části pouště Gobi. Závod dokončil za 3 dny, 18 hodin a 9 minut.

10. Ostatní

(Co se jinam nevejde, třeba dobročinné a vědecké projekty, astronauti a podobně.)

Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Jana Andert a Tereza Vernerová – Reporterky.cz, odvážné ženy, které zpracovávají reportáže z nebezpečných a válečných oblastí Afriky, Blízkého východu nebo Ukrajiny.

  • Petr Jan Juračka – Jeho práce se zaměřuje především na fotografii přírody, výzkum v oblasti biologie, mikroskopii a ochranu přírody. Jeho dobrodružný a cestovatelský duch ho zavedl i na různá náročná místa, která si zachycuje v rámci své práce.​
  • Milan Jeglík – pracuje ve společnosti JUSTICE FOR NATURE, která je součástí světové ochrany přírody. Jejich činností je terénní ochrana přírody, spolupráce s rangery a monitoring biodiverzity.
  • Milada Řeháková – významně se podílí na ochraně nártouna filipínského (Tarsius syrichta), jednoho z nejmenších a nejohroženějších primátů světa.
  • Tomáš Dino Holer – v roce 2024 podnikl expedici Speleomantes do italské oblasti Ligurie a Toskánska, kde se zaměřili na pozorování a dokumentaci vzácných obojživelníků rodu Speleomantes. Kromě toho objevili i další druhy obojživelníků, jako je skokan italský a mločík brýlový.
  • Aleš Zavoral – jezdí extrémní bikové ultrazávody, dojel Nord Cape a Transatlantic, který vyhrál. Letos se chystá na Tour Divide
  • Matěj Švec – v roce 2018 oběhl Českou republiku za 33 dnů, což je výkon, který si splnil jako svůj životní sen. Minulý rok také běžel Camino de Santiago za 7 dní! Letos se chce více soustředit na menší akce po Česku.
  • Petr Vabroušek – v roce 2017 se zúčastnil World Marathon Challenge, kde absolvoval 7 maratonů na 7 kontinentech během 7 dní. V roce 2024 se účastnil Fodaxman Extreme Triathlon v Brazílii, který je známý svou náročností a unikátními podmínkami.
  • Honza Tandler – v roce 2022 se zúčastnil Ultra Tour Monte Rosa, náročného závodu v Alpách, a v roce 2023 se zúčastnil Manaslu Trail Race v Nepálu, kde obsadil vynikající 3. místo
  • Tomáš Štverák – pravidelně vítězí na česko-slovenských ultratrailech a dal i masakrozní Tor de Geants za 21 hodin!
  • Slávek Král – dvakrát objel svět stopem a na každém obydleném kontinentu strávil minimálně půl roku.
  • Vojta Pechar alias Mullet na tripu – V roce 2023 podnikl cestu napříč Spojenými státy americkými, kdy stopoval z New Yorku do San Francisca bez použití vlastních peněz.
  • Jan Šťovíček – sportovní instruktor a průvodce specializující se na rafting a vodáckou turistiku. Vodáckých expedic se účastní už mnoho let. Mezi jeho poslední počiny patří expedice na řeku Bheri v západním Nepálu nebo na řeky Orange a Kunene v Namibii.
  • Martin Úbl – je známý především jako „otec Stezky Českem" , kterou navrhl tak, aby lidem umožnila poznat přírodní krásy a kulturní dědictví země.
  • Teru Menclová – Mezi její nejvýznamnější úspěchy patří Tour du Mont Blanc a Via Alpina. Kromě Alp se věnuje i trekingu v Skandinávii a na Islandu, který v roce 2024 s přítelem přešla. Její láska k těmto oblastem ji vedla k tomu, že se stala horskou průvodkyní v Norsku a na Islandu
  • Hana Jamplíková – fotografka a cestovatelka, známá svou vášní pro přírodu a dálkové treky. V posledních letech prošla například Tour du Mont Blanc, West Highland Way, nebo GR131 na Tenerife a spoustu dalšího.
  • Lucie Kutrová alias Holka s bucket  listem  – v roce 2018 absolvovala Pacifickou hřebenovku (PCT) v USA, což je trasa dlouhá přes 4 000 km a v posledních letech absolvovala Arizona Trail, nebo Stezku Českem.
  • Jana Doktorová – věnuje se především psychologickým aspektům dlouhých cest a pomáhá ostatním připravit se na náročné výpravy.
  • Tereza Jandová – Nachodila tisíce kilometrů jak na Pacifické hřebenovce, tak i evropských stezkách.
  • Tereza a Luboš Kopeckých – V roce 2019 přešli PCP a následovně CDTv roce 2022. Aktuálně se připravují na jejich nejdelší trail v délce přes 8 500km a to Eastern Continental Trail. Nejvíce je totiž láká nespoutaná divočina amerických hor.
  • Justy Štěpánová – sama v 17 letech přešla pěšky přes Pyreneje.
  • Jakub Drábek – Pěší trasu do Santiaga de Compostela podstupuje spousta lidí, ale už jste někdy slyšeli o tom, že by se sem vydala smečka psů a koně?
  • Tomáš Vejmola – Tomík má zálibu v netradičních vozidlech. Vypravil se například na kole do Gruzie, z Bangkoku dojel domů na tuktuku a jeho poslední velká cesta zabrala 111 dní. Tuktukem totiž ujel 9000 km drncavou cestu po Jihovýchodní Africe, kdy projel 7 států jako je JAR, Botswana, Zambia, Zimbabwe, Malawi, Tanzania a Uganda.
  • Marek Kovář – podnikl expedici napříč jižní Afrikou, během níž urazil 10 000 km. Během této cesty navštívil pouště, solné pláně i savany.
  • Pavel Svoboda – fotograf, geograf a cestovatel, který se specializuje na expedice do odlehlých horských oblastí Asie, Jižní Ameriky a evropského severu.
  • Vladimír Váchal – už více než deset let se několikrát ročně vrací do Íránu, kde působí jako nezávislý průvodce a tlumočník.
  • Lenka Hrabalová – česká arabistka, íránistka, spisovatelka a novinářka, která se specializuje na Blízký východ.
  • Jan Rendl – za posledních sedm let urazil pěšky více než 40 000 kilometrů, což odpovídá obvodu Země. V roce 2022 se ale vydal na cestu starým vozem Subaru Libero z České republiky až do pákistánského Himálaje. Během této 20 000 kilometrů dlouhé trasy čelili mnoha výzvám, včetně technických problémů s vozidlem, náročných podmínek na Balkáně, v Turecku, Íránu a Pákistánu.
  • Jolana Sedláčková – nejčastěji cestuje světem svojí starou Toytou. Poslední velká expedice vedla z Česka přes Blízký východ, až do Indie, či Nepálu. Něco nám ale říká, že tohle rozhodně konec její cesty nebude.
  • Peter Gregor – miluje neturistické oblasti, proto se často vydává například do Iráku, Somálska, nebo Jemenu.
  • Martin Půlpán – jako první Čech přešel Hedvábnou stezkou z Evropy až do Číny.
  • Dan Přibáň – cestovatel a dobrodruh, který se proslavil především svými expedicemi se žlutými trabanty. Tyto expedice, známé pod názvem „Trabantem napříč světem“, zahrnovaly přejezdy různých kontinentů s použitím ikonických automobilů. Jeho poslední cesta vedla do Mongolska.
  • Dominika Gawliczková alias Dominika na cestě – v roce 2023 na motorce procestovala Saúdskou Arábii a další země Arabského poloostrova
  • Eva Kubátová – Eva je naprostou odbornicí na mexickou kulturu, a jak sama říká – je i sběratelkou mexických podivností a kuriozit.
  • Veronika Jiříčková – poslední velká expedice Veroniky proběhla na Kubu, kde strávila dva a půl měsíce na koloběžce a ujela necelé 3000 km.
  • Míša a Jirka Dolanovi – manželé Dolanovi cestují už několik let po Střední a Jižní Americe, a starají se o tom o naši krásnou planetu. Čistí odpadky z pláží, moře, i lesů, vystupují v zahraničních médiích a vzdělávají děti na školách o ekologii.
  • Marek Balicki – je známý jako „Záchranář na cestách“. S více než 20 lety zkušeností v oblasti zážitkové první pomoci se rozhodl spojit své profesní dovednosti s vášní pro cestování. Má za sebou několik zajímavých expedic – V prosinci 2022 odletěl do Kolumbie, pořídil si motorku a projel s ní 22 000 km napříč Jižní Amerikou a na přelomu let 2023 a 2024 absolvoval s parťačkou expedici přes Kubu na koloběžkách.
  • Vandráci Vagamundos – Pavel Liška, Honza Révai a Hynek Bernard tvoří trojici dobrodruhů, kteří v minulosti projeli na motorkách Střední Ameriku. Nyní se ale vypravili na Ostrov lidojedů – Papuu Novou Guienu.
  • Karolína Grohová – všestranná sportovkyně, skialpinistka, reprezentantka ČR v běhu na lyžích, ale v posledních letech zejména úspěšná horolezkyně. Za posledních pár let má za sebou hned 2 osmitisícovky: Gašerbrum II (2021) a Gašerbrum I (2024).
  • Monika Benešová – Moniku bychom díky projití PCT mohli zařadit i do kategorie dálkových trekařů, ale kvůli loňskému výstupu na Everest si právoplatně zaslouží být zde. Kromě fyzických překážek musela čelit i zdravotním komplikacím v podobě nevyléčitelné Crohnovi choroby.
  • Klára Kolouchová – v roce 2007 se stala první ženou, která zdolala Mount Everest, v roce 2019 si připsala další 2 osmitisícovky a stala se tak první ženou, která pokořila tři nejvyšší hory světa. V loňském roce navíc ještě zdolala Annapurnu, čímž si svůj seznam o něco více zase rozšířila.
  • Honza „Tráva“ Trávníček – úspěšně vystoupil na pět osmitisícových vrcholů bez použití kyslíkového přístroje a bez podpory Šerpů. V létě 2024 vedl českou expedici na Broad Peak a K2.
  • Pavel Burda – V roce 2023 byl členem expedice na Broad Peak, dvanáctou nejvyšší horu světa s výškou 8 051 metrů, kde společně s Martinem Ksandrem dosáhli vrcholu. Tato expedice byla pro Pavla jeho čtvrtou osmitisícovkou.
  • Stanislav Havlíček – český farmaceut, který spolupracuje s Lékaři bez hranic už od roku 2016 a má za sebou 7 misí (Súdán, Jemen, Izrael, Bangladéš, Gaza, Etiopie). Jeho poslední mise ho zavedla do Jižního Súdánu.
  • Mirek Jakeš – v roce 1993 se stal prvním Čechem, který došel na lyžích na severní pól. Dodnes je ve svých expedicích stále aktivní a severní pól navštívil mnohokrát.
  • Hynek Adámek – český geograf, novinář, fotograf a publicista. Od roku 2003 působí jako externí redaktor časopisu National Geographic Česko. V roce 2005 dokumentoval vznik české vědecké stanice na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě, kam se po 18 letech (v roce 2023) vrátil, aby zdokumentoval život vědců na tomto odlehlém kontinentu. 
  • Tomáš Vaňourek alias EXPEDICE Z101 – Expedice Z101 se vydala v dubnu 2021 po stopách legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda napříč Afrikou a Amerikou, aby po třech letech putování dorazila do Kapského Města.
  • Zdeněk Lyčka – v mládí závodil na rychlostním kajaku, poté přestal pádlovat, ale po letech zjistil, že nedokáže bez kajaku žít. A jelikož tehdy pracoval v Dánsku, tak si pořídil mořský kajak. Po návratu do Čech se začal věnovat velkým dálkovým plavbám po evropských veletocích a během několik let splul všechny významné evropské řeky – Labe, Dunaj, Odra, Visla, Rýn, Rhôna a nedokončil splutí Seiny. O většině svých výprav také napsal knihu. 
  • Pavel & Laco Šubrtovi –  v loňském roce na půl roku opustili svůj domov a s dvěma malými dětmi (1,5 + 4 roky) projeli celou Evropu v karavanu. Navštívili 11 zemí včetně Čech a Slovenska. Pavel a jeho manžel Laco spolu žijí více než 20 let a dobrodružstvím byla jejich společná cesta od počátku – proces adopce a následně pěstounské péče u druhého dítěte.
  • Deny & Carol alias Holky cestovatelky – během posledních 5 let se neustále vracejí na americký kontinent, který projely od USA až po Argentinu. Procestovaly tak země jako Mexiko, Belize Salvador, Guatemalu, či Brazilii. Na svých cestách se zaměřují především na sociální jevy, jako jsou chudoba, sociální dávky, nebo školství.
  • Hynek Bačík – jeho diagnózou je kromě diabetu také nadšení pro sporty a vícedenní treky. Přešel například známou PCT nebo Kungsleden.

______________________________________________

 

Prezentace akcí:
 

Old boys: 

- sraz v clubu bude vždy upřesněn podle zdatnosti chodičů tak, 
  abychom zastihli O.B. na místech odpočinku, 
- u kávičky probereme cestu a časy,

 

Pozor: nejedná se o hromadné akce, každý jdeme sám za sebe 
            bez  vedoucího a sběrače raněných a mrtvých. Soupeřem
            je vlastní pohodlnost, prostor a čas !!!

 

Odměna: při ukončení chůze v clubíku 1 vrcholový panáček 
                     Honzy Chodce !!!
                                                                        Zdrávi došli!

___________________________________________________

 

leden

O. B.

14. 01. 2025 - Rozárka "U Supa",

21. 01. 2025 - Jedovnice kolem Olšovce,

28. 01. 2025 - Řícmanice "U Lajcmanů".

 

___________________________________________________

 

únor

O. B.

11. 02. 2025 - Zbýšov "Hornický dům", 

18. 02. 2025 - Komín " U Dvořáků",

25. 02 .2025 - Ořešín  " U Pelikána".

 

___________________________________________________

 

březen

O. B.

11. 03. 2025 - Rakovecké údolí  - bledule, 

18. 03. 2025 - Nový Lískovec - koniklece, 

25. 03 .2025 - Hustopeče - mandloně

                     - ZMĚNA - rozloučení s Maruškou Sedláčkovou,                                                                                                                 

 

___________________________________________________

 

duben

O. B.

08. 04. 2025 - Hostěnice - "U Stupárků",

15. 04. 2025 - Lomnice - "Pod Sýpkou",

22. 04. 2025 - Stránská skála - "U Kunů",

29. 04. 2025 - Čarodějnice - "U Milana".

 

___________________________________________________